Saopštenje za javnost: DESET GODINA ISTANBULSKE KONVENCIJE U EVROPI i kampanja 0% tolerancije za partnersko nasilje prema ženama, 11. maj 2021.

FENOMENA podseća da sedam godina od usvajanja Istanbulske konvencije Republika Srbija nema strategiju niti izdvaja sredstva iz budžeta za borbu protiv nasilja nad ženama, a tokom Covid-19 krize žrtve nasilja nisu posebno zbrinute

DESET GODINA ISTANBULSKE KONVENCIJE U EVROPI i kampanja 0% tolerancije za partnersko nasilje prema ženama

Istanbulska konvencija prvi je sveobuhvatan evropski pravno obavezujući sporazum koji uspostavlja obavezu država potpisnica da se sistematski suprotstave rodno zasnovanom nasilju. CIlj je da joj se pridruži što više zemalja kako bi se uspostavio globalni standard zaštite žena i devojčica od nasilja. Srbija je ratifikovala ovaj sporazum krajem 2013. godine a počela sa primenom 2014. godine.

"Na desetogodišnjicu obeležavanja ove važne konvencije u Evropi, podsećamo da bi životi velikog broja žena i devojaka bili zaštićeni kada bi država dosledno primenjivala Istanbulsku konvenciju koja je u Srbiji, u stvari, propis koji se može direktno primenjivati, ali to naše pravosuđe ne čini. Skoro 100 žena ubijeno je u porodici u protekle tri godine u Srbiji. Ako nisu ubijene, izložene su dugogodišnjem premlaćivanju, pretnjama, izolaciji, seksualnom nasilju… Republika Srbija čak nema ni strategijiu za borbu protiv nasilja, država kao da štedi novac za adekvatnu zaštitu žrtava i prevenciju nasilja, čak i ne prikuplja zvanične podatke o rasprostranjenosti nasilja, nema preventivnih programa u školama. Sve ovo rade ili ženska udruženja kojih ima 30 širom Srbije ili međunarodne organizacije, dok država ne preuzima odgovornost niti daje priliku ženskim stručnim organizacijama, kako to nalaže Istanbulska konvencija", podseća programska direktorka Udruženja „Fenomena“ Marija Petronijević i članica Savetodavnog odbora u evropskoj WAVE mreži.

WAVE - Woman Against Violence Europe povodom desetogodišnjice usvajanja Istanbulske konvencije - Konvencije o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici, organizuje onlajn konferenciju danas (11. maja) od 10h do 16.15. Registracija nije neophodna.

Link da pristupite onlajn konferenciji: https://linktr.ee/womenagainstviolenceeurope

U okviru kampanje #SOSprotivNasilja, FENOMENA koja već 15 godina radi na dostizanju ravnopravnosti žena i muškaraca u Srbiji, skreće pažnju na četiri najzastupljenija oblika partnerskog nasilja nad ženama u Srbiji. To su fizičko, emotivno, ekonomsko i onlajn zlostavljanje. U medijima i na društvenim mrežama (instagram.com/moc.promene) potražite četiri video priče o stvarnim proživljenim iskustvima zlostavljanja, nastalih kako bi se pomoglo onima koji/e nasilje trpe i ukazalo da nasilje mora i može da se zaustavi. Kampanja podseća da kao društvo moramo težiti ka 0% tolerancije za partnersko nasilje prema ženama.

Ako trpite nasilje ili znate nekoga ko trpi nasilje pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36

KONTAKTI ZA MEDIJE:

Milica Kravić Aksamit, PR kampanje, 063 398 778

Marija Petronijević, Programska direktorka, Udruženje “Fenomena”, 060 758 78 78

Previous
Previous

Saopštenje za javnost: 18. maj – Dan sećanja na žene žrtve nasilja

Next
Next

Saopštenje za javnost: Četiri priče stvarnih iskustava korisnica SOS službi u Srbiji, 19. april 2021.