Saopštenje za javnost: Četiri priče stvarnih iskustava korisnica SOS službi u Srbiji, 19. april 2021.

Koji su najzastupljeniji oblici nasilja nad ženama?

POČINJE KAMPNJA 0% TOLERANCIJE ZA PARTNERSKO NASILJE PREMA ŽENAMA

Četiri najzastupljenija oblika partnerskog nasilja nad ženama u Srbiji su fizičko, emotivno, ekonomsko i onlajn zlostavljanje i prikazana su kroz dramatizaciju četiri priče o stvarnim proživljenim iskustvima zlostavljanja, da bi pomogla i ukazala da nasilje mora da se zaustavi i da je ono čemu težimo kao društvo 0% tolerancije za partnersko nasilje prema ženama. Kampanju sprovodi udruženje Fenomena u okviru projekta #SOSprotivNasilja.

Žena sa sela je osim fizičkog, ujedno i žrtva ekonomskog nasilja. Samohrana majka i studentkinja prolazi kroz ucene i onlajn napade na privatnost u vidu zastrašivanja i praćenja. Žena koja radi na fakultetu, uprkos visokom obrazovanju, doživljava emotivno nasilje. Mlada žena koja radi u prodavnici, zatvorena je tokom KOVID-19 epidemije sa zlostavljačem od koga ne može da se skloni. U videima su stvarne priče žena iz Srbije oživele glumice Dobrila Stojnić, Tatjana Dimitrijević, Milica Sužnjević i aktivistkinja Marija Lukić.

„Četiri priče u ovoj kampanji predstavljaju primere partnerskog nasilja prema ženama koje moramo da prepoznamo i sprečimo: bilo da se radi o ženi na selu koja trpi ekonomsko nasilje, studentkinji koja se bori sa onlajn proganjanjem, radnici koja proživljava fizičko zlostavljanje ili profesorki koja trpi psihološku torturu - nasilje više ne smemo da tolerišemo, a poruka je uvek jedna - 0% TOLERANCIJE ZA NASILJE PREMA ŽENAMA“, smatra programska direktorka Udruženja „Fenomena“ Marija Petronijević i članica Savetodavnog odbora u WAVE mreži.

Uslovi izolacije tokom KOVID-19 epidemije posebno su pogodili žene koje nemaju mogućnosti transporta, žene sa invaliditetom i one koje pripadaju osetljivim manjinama za čak 20% više u najskorijem periodu, rezultati su istraživanja OEBS-a. Zbog toga, posebno se zalažemo za 0% tolerancije i za partnersko nasilje nad ženama tokom KOVID-19 pandemije. Bila epidemija ili ne, niko ne sme da bude zarobljen sa nekim ko mu ne želi dobro i zbog toga, jedna od poruka ove kampanje je zahtev za meru udaljavanja nasilnika bez odlaganja tokom KOVID-19 epidemije. Ostale preporuke nadležnim institucijama za zaštitu žrtava nasilja tokom KOVID-19 epidemije moguće je pročitati u Smernicama Udruženja i WAVE mreže: https://www.fenomena.org/s/CSSP-Smernice-institucijama-za-suzbijanje-NUP-tokom-i-nakon-COVID-19- epidemije-Republika-Srbija.pdf

Videi kampanje objavljuju se na društvenim mrežama Moć Promene na Facebook-u i Instagramu .

Ako trpite nasilje ili znate nekoga ko trpi nasilje pozovite SOS telefon 0800 - 35 00 36

O UDRUŽENJU FENOMENA Udruženje “Fenomena”, predstavlja Srbiju u evropskoj WAVE mreži protiv nasilja, ima licenciranu SOS službu za žene i devojke koje su preživele muško nasilje, i radi sa mladima na prevenciji rodno-baziranog nasilja. Osnovano je 2007. godine i kroz svoj program Centar za nenasilje sprovelo više od 25 projekata. Smatra da borba protiv nasilja treba da traje neprestano.

Više informacija o radu udruženja vidite na www.fenomena.org

KONTAKTI ZA MEDIJE I DODATNE INFORMACIJE:

Milica Kravić Aksamit, PR kampanje, 063 398 778

Marija Petronijević, Udruženje “Fenomena”, 060 758 78 78

Previous
Previous

Saopštenje za javnost: DESET GODINA ISTANBULSKE KONVENCIJE U EVROPI i kampanja 0% tolerancije za partnersko nasilje prema ženama, 11. maj 2021.

Next
Next

Saopštenje za javnost: Potrebna edukacija javnosti u Srbiji o problemu seksualnog nasilja, 7. april 2021.